Afyon'dan bir Cenker Yılmaz geldi geçti

Afyon’un önemli termal otellerinden biri olan NGAfyon’da uzun yıllar genel müdürlük yapan Cenker Yılmaz, buradaki başarısından sonra şimdi Antalya Kemer’de bulunan NG Phaselis Bay genel müdürü olarak görev yapıyor. Cenker Yılmaz kimdir, turizme nasıl başladı, ne zaman NGAfyon’un Genel Müdürü oldu? Tüm bu soruların cevabını röportajımızda bulacaksınız. Yolun açık olsun Cenker Yılmaz.

Afyon'dan bir Cenker Yılmaz geldi geçti
10 Şubat 2021 - 20:46 - Güncelleme: 10 Şubat 2021 - 23:18

Hızlı tren termali uçurur 

Afyon’un önemli termal otellerinden biri olan NGAfyon’da uzun yıllar genel müdürlük yapan Cenker Yılmaz, buradaki başarısından sonra şimdi Antalya Kemer’de bulunan NG Phaselis Bay genel müdürü olarak görev yapıyor. Cenker Yılmaz kimdir, turizme nasıl başladı, ne zaman NGAfyon’un Genel Müdürü oldu? Tüm bu soruların cevabını röportajımızda bulacaksınız. Yolun açık olsun Cenker Yılmaz.

Cenker Yılmaz turizme nasıl başladı? 

C.Y, Ben okullu turizmcilerdenim. 1994 yılında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Kuşadası 4 yıllık konaklama işletmeciliği bölümü ile başladım. Bir yandan okurken diğer yandan Kuşadası’nda bulunan otellerde çeşitli bölümlerde çalışmaya başladık. Bellboy’da oldum, servis departmanında da çalıştım. Yaklaşık 20 yıldır turizm sektörünün içindeyim.

Sahil turizmi ile başlayıp şehir otelciliği ve şimdi termal turizmdesiniz? Termal turizm artık önemli bir Pazar olmaya başladı, termal turizm ne kadar büyür?

C.Y, Dünya nüfusu hızla yaşlanıyor ve doğal tedavilere yöneliyor. Doğal hayattan uzaklaşıp şehir hayatının kargaşasına, trafik ve iş stresi, hızla tüketim toplumu olmaya başlanması ile birlikte yeni ihtiyaçlar ortaya çıkmaya baladı. Eskiden tatil bir lükstü, bugün ise bir ihtiyaç haline geldi. Tatil artık klasik deniz, kum, güneş olayından çıkıp bir yenilenme, dinçleşme, bakım, sağlık ve kişinin kendini iyi hissetmeye yönelik bir turizm haline geldi. İşte tam burada termal turizm ortaya çıkıyor. Yaşlanmaya başlayan insanlar vücudundaki ağrıları giderecek ve kendisini daha iyi hissettirecek, bizim sloganımız da olan yenilenmeye tazelenmeye ihtiyaç duyuyor. Bunun bir sonu yok ve genel turizm konsepti içinde baktığımızda misafirlerin en çok para harcadıkları, sağlığını tekrar geri kazanmak ve kendini iyi hissetmek için en çok para harcadığı turizm kesinlikle termal turizm. O nedenle termal turizmde Türkiye’de yolun başında ve binlerce yatak kapasitesine ulaşacak potansiyeli var. Termal turizm lüks değil bir ihtiyaç haline gelmeye başladı. Bir de artık termal turizm sadece orta yaş üstü olmaktan çıktı. Artık ailecek gelinen 7’den 70’e herkese göre seçenekler sunmaya başladı. Termal turizmde kitle turizminden pay almaya başladı.

Afyon yolun başında

Yıllardır termal tesisler yurt dışı turist getirmeye çalıyor, önceden havalimanı yok deniliyordu, şimdi havalimanı da var ama beklenen ölçüde yabancı turist yok bu konuda ne eksik?

C.Y, Bir yere turist gelmesi için sadece tesisin çok iyi olması bir şey ifade etmez. Sadece havalimanın olması da bir şey ifade etmez. Şu anda 7 gün uçuş var ama o uçuş saatleri turizm için verimli saatler değil. Gece 22.55’de kalkıyor buraya inmesi 24.00, misafirin otele ulaşması 01.00 bu bir gün kayıp anlamına geliyor. Otele giriş saati 14.00 bu saatte gelen misafir bir gün kaybetmiş oluyor. Özellikle günübirlik için hiç uygun değil. Bir de Afyon henüz yolun başında. Afyon termal turizminin bir destinasyon olması için çok çalışması ve iyi bir tanıtım yapması lazım. Yurt dışından bir misafir İstanbul, Ankara, Antalya’ya gözü kapalı gelir. Ama Afyon hiç bilmediği bir şehir. Bu konuda daha fazla emek harcanması lazım.

Tanıtım için ne yapılmalı?

C.Y, Basit bir örnek vermek gerekirse Antalya Belek bölgesi Betüyap’ın 10 yıllık bir tanıtım çalışmasından sonra bir turizm merkezi oldu. Belek en son tercih edilen bir yerken bugün ilk tercih edilen Türkiye’nin golf cenneti oldu. Son zamanlarda Vali Hakan Yusuf Güner ve Belediye Başkanı Burhanettin Çoban bu konuda çok büyük efor sarf ediyorlar. Onları turizmciler desteklemeli. Spor Kompleksi çok önemli. Biz şu anda Alman misafir getiriyoruz. Ama bize şehir esnafı da yardımcı olması lazım. Saat 8’de 9’da kapatan esnaf olmamalı. Gecede iş yerleri açık olmalı. Yurt dışı fuarlarına gittiğimiz zaman insanlar bize Afyon, Antalya’nın neresinde, Ankara’ya ne kadar mesafede, İstanbul’un içinde mi gibi sorular soruyorlar. Biz fuarlar da tanıtıma otelle başlamıyoruz, önce Türkiye, Afyon, sonra oteli tanıtmaya çalışıyoruz. Biz direk otelle başlasak hiçbir sorunumuz yok.

Hızlı trenle dönüm noktası

Ben Afyon’u Antalya’nın 1985’li yılları gibi görüyorum. Yolu olmayan tarların, inek sürülerinin arasından tur otobüsleri otele gidiyordu. Ne yaptığını bilemeyen bir Antalya bugün dünyanın en önemli turizm şehri. Bana göre NGAfyon ile turizmcilik tam anlamıyla başladı.           

C.Y, Her açılan termal otel Afyon’un marka değerini ve misafir potansiyelini yükseltiyor. Afyon bir termal turizm şehri olduğunu kabul etmek lazım. Ancak bahsettiğiniz gibi Antalya’nın turizmdeki ilk yılları olayı gibi olması doğru. Antalya’da uzun deneme yanılma yöntemlerinden sonra bu seviyelere geldi. Ankara-İzmir hızla tren hattı hızla devam ediyor. Bu hattın bitmesiyle birlikte her iki taraftan da Afyon’a daha fazla insan gelip gitmeye başlayacak. Ankara’da 5 milyon, İzmir’e 4 milyon toplamda 9 milyon nüfustan Afyon yıllık 1 milyonunu çekse bambaşka bir şehir olur. Herkes planını buna göre yapmalı. Sabah evde kahvaltısını yapan birisi 9’da çıksa 10.30’da Afyon’da geri aynı gün geri dönecek olsa bile en az 5-6 saat bu şehirde kalacak. Hafta sonu otellerde konaklama sayısı artacak. Çarşı esnafı bundan kazanç elde edecek. Afyon bir turizm kenti.

Sadece termal turizm yeterlimi? Neler yapıla bilir? 

C.Y, Elbette yetmez, mesela bizim yanımızda iki tane otel olmamış olsaydı AK Pati kampı burada yapılamazdı. Biz çevremizde bulunan otellerle iş birliği içindeyiz özellikle Anemon otel ile partner gibi çalışıyoruz. Afyon aynı zamanda spor turizmi, kongre turizmi içinde önemli bir merkez. Çok önemli uluslar arası bir tıp kongresi yaptık. Türkiye’nin ve uluslar arası birçok önemli doktor buradaydı. Ve bu boyutta Afyon’da yapılan ilk büyük kongreydi. Sağlık turizmi. Biz Kazakistan’dan tekerlekli sandalyede hasta getirdik 2 ay son yürüyerek gitti. Bunları çoğaltmamız lazım Afyon’da 12 ay turizm yapma imkanı var.

Afyon’un en büyük sorunlarından birisi yetişmiş personel yok. Var olan personel buradan çıkıp yan otele gidiyor. Bu konuda neler yaptınız?

C.Y, Biz hiç böyle bir sorun yaşamadık. Nedeni biz aktif olarak başka bir yerde çalışan personeli işinden edip buraya getirmedik. Biz kendi personelimi kendimiz yetiştiriyoruz. Otelimiz açılmadan 4 ay önce personelimizi aldık ve her branş için 4 ay süren eğitimler vererek bizim konseptimize uygun personel yetiştirdik. Personelimizin % 85’i Afyon’lu çok az idari kadrolar şehir dışından. Buraya aldığımız personeli Sapanca’daki otelimizde eğitime aldık. Yanlış öğrenilmiş bir işi düzeltmek çok zordur biz sıfırdan kendi bilgilerimizle çalışanlarımızı yetiştirdik. 

Ödüllü termal otel NGAfyon

Personelin başarısı ve eğitimi size ödül kazandırdı bildiğim kadarıyla?

C.Y, Evet doğru, bizim otelimizde çalışan herkes buranın sahibi gibi davranmak zorunda. Benim otel müdürü olarak çalışan bir komiden bir farkım yok. En üstünden en altına kadar hepimiz bir aileyiz bu bilinçle çalıştığımız için geçen yıl 180 bin kişi misafir ettik ve bu misafirlerin oyları ile 3 yıldır “En memnun kalınan termal tesis” ödülü kazanıyoruz.

Turizm kökenli biri olarak bana göre termal oteller Antalya’dan partner otel bulup özellikle sonbahar ve kış için bir hafta Antalya sahil turizmi, bir hafta Afyon termal turizmi diye bir paket hazırlansa satılmaz mı?

C.Y, Bir kere şunu söyleyeyim çok güzel bir bakış açısı. Daha önce İstanbul’da turizmin farklı kolları ile uğraştım. İstanbul’da bir golf kulübü ile Antalya’daki bir golf kulübünü birleştirip 3 gün İstanbul, 4 gün Antalya’da golf  turizmi paketleri yapıyorduk. Özellikle Ortadoğu pazarının geldiğini düşünecek olursak Sapanca, Afyon, İstanbul hem dinlenme hem alışveriş turizmi çok iyi olur ve çok da güzel bir fikir. Antalya otelleri ile de çok harika olur. Afyon turizm pastasını büyütmek istiyorsa bunu yapmak zorunda ve gerçekten çok iyi bir fikir ve böyle baktığınız için teşekkür ederim.

Cenker Yılmaz kimdir?

1998 Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Kuşadası 4 Yıllık Konaklama İşletmeciliği Bölümünden mezun oldu. 1995 yılından itibaren 20 yıldır turizmin içinde yer aldı. Turizme öğrencilik yılarında Bellboy olarak başladı. Sırasıyla Ön Büro ve Resepsiyon görevlisi olarak kariyerine devam etti. Cenker Yılmaz 2003 yılında Kütahya’da askerliğini kısa dönem olarak yaptıktan sonra 1.5 yıl Ankara’nın önemli bir otelinde çalıştı. Daha sonra İstanbul’un önemli otellerinde 6 yıl süren çalıma hayatından Ön Büro Müdürü, Satış Müdürü ve Genel Müdürlük görevlerinde bulundu. 2012 Şubat ayında NGAfyon açılmadan 3 ay önce İstanbul merkez ofisinde Kıdemli Satış Müdürlüğü görevine başladı. 2 yıl bu görevde bulunduktan sonra 2 yıldır da NGAfyon Otel Müdürü olarak görevine devam ediyor. Başarılı ve parlak bir turizm geçmişi olan Cenker Yılmaz sahil ve şehir otelciliği tecrübelerini termal oteller birleştirdi. Afyon’un en başarılı otel müdürü olarak dikkat çekti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum