Nayan diş kliniğinde bir aşk hikayesi

Nayan diş kliniğinde bir aşk hikayesi
19 Şubat 2021 - 10:05
Hayatımız için her organımız çok önemli, ancak ağız ve diş sağlığı biraz daha fazla önemli gibi. Yaşam için her türlü gıda ve sıvı ihtiyacımızın doğumdan itibaren ağzımızdan alıyoruz. Ağız ve diş sağlığına önem vermek zorundayız çünkü bir çok hastalık ağız ve diş ile geri dönüşü imkansız rahatsızlıklara neden olabilir.

Bu konunun uzmanları Nayan Diş Kliniği Dt.Berkay Nayan ve Dt.Ebru Nayan’a konuk olduk. Genç diş hekimi Ebru Nayan Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olduktan sonra 7 yıldır Afyon’da diş Hekimliği yapıyor. Eskişehirli olan Ebru Nayan, Afyonlu Berkay Nayan’la olan arkadaşlığı önce aşka sonra evliliğe döndükten sonra Afyon’a yerleşmiş.

Soruyu Ebru Nayan’a sorduk ama cevabı Berkay Nayan’dan alıyoruz, “Ben Ege Üniversitesinden 2010 yılında mezun oldum eşim Ebru Nayan ise 2013 yılında mezun oldu. Biz okulda 2008 yılında ortak arkadaşlarımız vardı onlarla buluşurken tanıştık. 2014 yılında da evlenerek hayatımızı birleştirdik.

Nayan Diş Kliniğini, Ebru Nayan hala okurken Berkay Nayan tarafından 2012 yılında açıyor. 2 yıl öncesine kadar tek başına muayene yapıyordu. Son iki yıldır ise birlikte çalışmaya başladılar. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 ile alakalı bir soruyla devam ediyoruz. Çünkü diş hekimlerinin çalışma alanı ağzı olduğu için maske ve mesafe kuralının mecburen geçersiz olduğu bir bölüm.

Dt. Berkay Nayan, “Pandemi ilk çıktığı zaman herkes gibi bizde olaya çok yabancıydık. Virüs nasıl yayılıyor, ne gibi önlemler alınır çok farkında değildik. Bu nedenle ilk başlarda 2.5 ay kadar kapalı kaldık. Tüm Türkiye’de bu şekilde karar alındı. 2.5 ayın sonrasında gerekli önlemleri alarak yeniden açıldık. Randevulu ve aynı anda sınırlı hasta kabul ederek, hijyen koşulları ve tedbirlerimizi aldıktan sonra hizmet vermeye başladık. Bu dönemde diş hastaneleri de aktif olarak çalışmadığı için bize fazla talep gelmeye başladı ama gün içinde sayılı hasta almak zorundayız”

Bir çok sağlık çalışanına göre sizin işiniz direk insanların ağzıyla dişiyle alakalı olduğu için risk faktörü sizde daha fazla, sizin diğerlerinden daha fazla önlem almanız gerekiyor olmalı?. Dt. Berkay Nayan, “Biz kendimizden önce aynı anda hastaları buluşturmadık. Çünkü çapraz enfeksiyon dediğimiz bir sıkıntı var hastadan hastaya geçebiliyor. Bu nedenle biz zaten buna çok dikkat ettiğimiz için birçok yere göre daha hassastık. Bu süreçte belirlenen tüm önlemleri fazlasıyla alarak işe başladık. Bu sürece alıştık ve yeni koşullara göre hizmet vermeye çalışıyoruz”

Neden diş hekimi olmaya karar verildiği konusunda sorumuzu bu kez Dt. Ebru Nayan’a yöneltiyoruz, “Ben aslında lise yıllarında tıp doktoru olmak istiyordum. Üniversiteyi kazandıktan sonra tercihlerimi tıp fakültelerinden yana kullandım. Diş hekimliği tercihim 10. Tercihimdi. Kısmet diş hekimliği fakültesi oldu. Başlarda belki biraz üzüldüm ama şu an çok memnunum ve tekrar sınava girsem tıp yazmazdım tek tercihim diş hekimliği olurdu. Mesleğimi çok severek yapıyorum ve gençlere de tavsiye ediyorum”

Aynı soruyu Dt. Berkay Nayan’a soruyoruz nasıl diş hekimi olmaya karar verdiniz, “Ben diş hekimliğini istiyordum ve Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ilk tercihimdi. Eşimde olduğu gibi Afyon Fen Lisesinde okurken tıp istiyordum. İlk 1.-2. sınıfta istiyordum ama mezuniyete doğru ağabeylerimiz ablalarımız büyüklerimizle konuşunca vazgeçirmeye çalıştılar. Tıp fakültesi okumakla bitmiyor. 6 yıldan sonrada hala okumaya devam edeceksin. Başarılı bir öğrenciydim ama ben bir an evvel meslek hayatına atılmak istiyordum. O nedenle ilk tercihim Ege Üniversitesi Diş Hekimliği oldu gayet memnunum ve yine olsa yine diş hekimliğini tercih ederim”

Gelelim nasıl tanıştığınıza. Sınıf arkadaşı değilsiniz ve arada 3 sınıf var. Bu sorumuz Dt. Ebru Nayan’a, “Evet sınıf arkadaşı değildik. Berkay benim 3 sınıf üstümdü. Fakültede tanıştık” Ebru hanım konuyu erken kapatmaya çalıştı. Ancak ısrarlı soru karşısında bu kez cevap verme sırası Berkay Nayan’a geçti, “Ebru Eskişehir’den geldiği zaman o 1. Sınıf ben 4. Sınıftaydım. Ben onu gördüm, beğendim ve biraz peşinden gittim, bir hayli uğraştıktan sonra ikna ettim. Uzun bir süre flört dönemimiz olduktan sonra Ebru’nun okulu bitmesinin ardından kız isteme ve nişanlılık dönemi oldu. Fakülte sürecinde insanlar zaten yeterince bir birini tanıyor sağlam temeller üzerine bir ilişki kurulmuşsa ve birde meslektaş olunca evlilik kolay oluyor”

Peki biriniz mezun oluyorsunuz ve arada 3 yıl zaman var o süreç nasıl oldu. Gözden uzak olan gönülden ırak olur derler siz bu süreci nasıl yaşadınız? Dt. Berkay Nayan, “O süreç tabiî ki zordu. 3.5 yıl uzaktan bir ilişki yürüttük. 2 yıl birlikte olduktan sonra 3.5 yıllık uzaklık zordu. Bu arada ben 1 yıl askere gittim. Askerlik konusunda çok rahattım yedek subay olarak Afyon’da yaptım. O süre içinde Afyon ile İzmir arasını yol eyledim. 2013’de Ebru’nun okulu bitti ve Eskişehir’e geçti. İzmir’den sonra Eskişehir çok kolay gelmeye başladı bana. Sonra evlendik, birlikte çalışmaya başladık ve 3.5 yaşında bir çocuğumuz var”

Evet gökten üç elma düşmüş biri Dt. Ebru ve Berkay Nayan’a, biri bu yazıyı okuyanlara, diğeri de bana düşsün. Bu harika çift ve başarılı diş hekimlerine bizi kliniklerinde misafir ettikleri için teşekkür ediyoruz.   

Dumlupınar, Serteser İş Mer, Dumlupınar 2. Cd. No:12 Kat:3, 03200 Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum