KİTABA 1 DAKİKA, TV'YE 6 SAAT!..

Türkiye’de her yıl ortalama 50 binin üzerinde kitap basılıyor. Yeni yazarlar, yeni yanın evleri yerli ve yabancı binlerce kitap basmasına rağmen yinede okuma oranlarında dünyanın bir hayli gerisindeyiz.

KİTABA 1 DAKİKA, TV'YE 6 SAAT!..
17 Şubat 2021 - 12:43 - Güncelleme: 25 Aralık 2022 - 11:24
Türkiye’de her yıl ortalama 50 binin üzerinde kitap basılıyor. Yeni yazarlar, yeni yanın evleri yerli ve yabancı binlerce kitap basmasına rağmen yinede okuma oranlarında dünyanın bir hayli gerisindeyiz.

Türkiye’de en fazla kitap 2,08 oranla Ankara olurken ikinci sırada ise 1,92 İstanbul oldu. Peki Türkiye’nin kitap haritası çıkartılsaydı nasıl olurdu? Afyon bu haritanın neresinde yer alırdı. İşte size Türkiye’nin kitap okuma haritası. Afyon haritada “Fena Değil” ile 6 şıklı haritanın 4. Sırasında yer aldı.   


Hepimiz Türkiye kitap okuymuyor diye yakınıyoruz. Yapılan onca fuarlara, tanıtımlara, baskı üstüne baskı yapan kitaplara rağmen okuma oranımız ne yazık ki artış göstermiyor. Batı'dan Doğu'ya doğru gidildikçe okuma oranındaki gösterge de değişkenlik gösteriyor. Onlayn kitap satış sitesi İdefix, yaptığı araştırma sonucunda Türkiye'nin il il, bölge bölge okuma haritasını çıkarttı.

Türkiye'de geçtiğimiz yıl 50 binin üzerinde kitap basıldı. Fakat yapılan son raporlara göre; Türkiye, dünya sıralamasında en fazla kitap okuyan ülkeler arasında son sıralarda. Raporlar doğrultusunda Türkiye kitap okumaya günde 1 dakika ayırırken, televizyon izlemeye ise 6 saat ayırdığı ortaya konuldu.

Türkiye, kitap okuma konusunda dünya sıralamasında gelişmemiş ülkelerin de gerisinde kalıyor. Yapılan son araştırmalara göre; İngiltere ve Fransa'da toplumun yüzde 21'i, Japonya'nın yüzde 14ü, İspanya'nın yüzde 9'u düzenli kitap okurken, Türkiye'de yalnızca on binde 1 kişi kitap okuyor. Oysaki okumak, çocukların kültürel gelişimlerini tamamlamaları ve dünyadaki bilgi çağını yakalamaları için su gibi, yemek gibi önemli bir günlük ihtiyaç.

Çocuklara kitap hediye edilmesi sıralamasında bile Türkiye 180 ülke içerisinde 140. sırada yer alıyor. Diğer rakamlar ise şöyle: 80 milyonluk genç nüfusun ağırlıklı olduğu Türkiye'de kişi başına 8,4 kitap düşüyor. Kitap okumaya ayırdığımız süre günde ortalama sadece 1 dakika. Buna karşılık TV izlemeye ortalama 6 saat, internete bağlanmaya ise 3 saat ayırıyoruz. 'Türkiye'nin Okuma Alışkanlığı' isimli çalışmaya göre de Türkiye'de ihtiyaç maddeleri sıralamasında kitap, 235. sırada yer alıyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum