BAŞMAKÇI, EVCİLER VE DAZKIRI'DA DOĞALGAZ VANALARI AÇILDI!..

Afyonkarahisar’ın dört bir yanını ziyaret etmeye, yatırımları, üretim ve ihracatıyla şehrimizin ekonomisine yön veren firmaları incelemeye devam eden Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, bu çerçevede Başmakçı, Evciler ve Dazkırı ilçelerinde doğalgaz hizmete alım törenlerine katılarak ziyaret ve incelemelerde bulundu.

BAŞMAKÇI, EVCİLER VE DAZKIRI'DA DOĞALGAZ VANALARI AÇILDI!..
29 Aralık 2022 - 09:48 - Güncelleme: 29 Aralık 2022 - 09:50
Afyonkarahisar’ın dört bir yanını ziyaret etmeye, yatırımları, üretim ve ihracatıyla şehrimizin ekonomisine yön veren firmaları incelemeye devam eden Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, bu çerçevede Başmakçı, Evciler ve Dazkırı ilçelerinde doğalgaz hizmete alım törenlerine katılarak ziyaret ve incelemelerde bulundu.

Yumurtanın başkenti ve yumurta borsasının merkezi olan Başmakçı ilçemize giden Vali Yiğitbaşı ilçedeki yumurta üretim tesisini gezerek incelemelerde bulundu. Üretilen ürünler, üretim aşamaları, istihdam ve ihracata ilişkin firma yetkililerinden bilgi alan, Yiğitbaşı, tesis çalışanları ile bir süre sohbet etti.

İşletmenin büyük çoğunluğunun kadın olduğuna dikkat çeken Vali Yiğitbaşı kadın istihdamına dair şunları söyledi:

"Burada çalışanların çoğunun kadın olması ülkemizde kadın istihdamının ne kadar yaygınlaştığının göstergesi. Görüyorsunuz kadın eli değen her yerde bir nizam bir düzen var. Buradaki tablo beni gerçekten mutlu etti, kadınlarımızın ülkemizde üretilen her değerde katkısı olduğunu bilmek geleceğe yönelik de umutlarımızı artırıyor."

Vali Yiğitbaşı, Başmakçı ilçemizde 2020 yılından beri faaliyet gösteren ve yaklaşık

8 bin KW üretim kapasitesi olan, ülkemizin ikinci büyük Biyokütle Enerji Santrali’nde incelemelerde bulundu. Yetkililerden tesisin işleyişi hakkında bilgi alan Vali Yiğitbaşı şunları söyledi:

"Santral yetkililerinden oldukça önemli bilgiler aldım, santralin enerji üretim aşaması aldıkları tavuk atık gübrelerinin değerlendirilmesiyle başlıyor. Enerji üreten santral bu sayede hem çevrede oluşabilecek sivrisinek ve bunlara bağlı oluşabilecek hastalıkların önüne geçiyor hem de geri dönüşüme katkıda bulunuyor. Sürecin sonunda tekrar elde edilen atıklar ise gübre olarak kullanılıyor. Her geçen gün önem kazanan sıfır atık konusu ve sürdürülebilirlik adına gerçekten çok önemli bir girişim bu. Tabi girişimciliğin önemini de burada bir kez daha görüyoruz. Bir piyasada boşluğu görmek, tavukçuluk tesislerinin olduğu yere bu şekilde bir enerji santrali kurmak gerçekten herkese örnek olabilecek bir proje bence. "

Daha sonra Başmakçı Kaymakamlığına geçen Vali Yiğitbaşı, Kaymakam Burak Yaylacı’dan ilçenin genel durumuna dair bilgi aldı. İlçe nüfus müdürlüğünü de ziyaret eden ve yürütülen işlemler hakkında da bilgi alan Vali Yiğitbaşı, yılsonu olması nedeniyle yoğunluk yaşayan personele işlerinde kolaylıklar diledi.

Vali Yiğitbaşı Başmakçı ilçesi ziyaretlerinin son durağında ise Irak'ın Kuzeyinde yürütülen Pençe- Kilit Operasyonu'nda şehit düşen Piyade Er Hakan Köroğlu’nun ailesini ziyaret etti. Şehidimizin ailesiyle görüşen, Vali Yiğitbaşı, “Sizlerin duasını almak bizlere güç veriyor. Bu vatan sizler sayesinde daim olacaktır” dedi.

Ardından Vali Yiğitbaşı, Başmakçı ilçesi ziyareti kapsamında ilçede düzenlenen "Doğalgaz Hizmete Alım Töreni" ne katıldı.  Törenin açılış konuşmasını yapan Vali Yiğitbaşı şunları söyledi:

"Çetin kış şartlarına sahip olan şehrimizde sobayla ısınma ve diğer ihtiyaçları gidermenin getirdiği zahmetler, yerini Allah’a şükür doğalgazın temizliğine ve rahatlığına bıraktı. Bu konforu vatandaşlarımızın ayağına getirmek çok şükür bize nasip oldu. İlçemizde 2022 yılı Kasım ayı itibariyle 12 milyon TL'lik doğalgaz yatırımı gerçekleşmiştir. Yapımı tamamlanarak devreye alınan 13 km'lik şebeke üzerinde toplam 260 konut ve dükkânın önüne doğalgaz ulaştırılmıştır. Başmakçı' ya yapılan bu yatırımda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Başmakçı ilçesindeki temaslarının ardından Dazkırı ilçesindeki "Doğalgaz Hizmete Alım" törenine katılan Vali Yiğitbaşı, buradaki töreninde şu sözleri söyledi:

" İlçemizde 2022 yılında çalışmalara başlanıp Aralık sonu itibariyle 31 milyon TL'lik doğalgaz yatırımı gerçekleşmiştir. Yapımı tamamlanarak devreye alınan 32 km'lik şebeke üzerinde toplam 2000 konut ve dükkânın önüne doğalgaz ulaştırılmıştır. İlerleyen günlerde ise çalışmalar hızla ve artırılarak devam edecek 2023 yılında gerçekleşecek yeni yatırımlarla Allah'ın izniyle toplamda 3000 konut ve dükkâna doğalgaz arzı sağlanacaktır."

Günün son açılışını yapmak üzere Evciler İlçemize hareket eden Valimiz Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı tören öncesinde Evciler Belediyesi' ni ziyaret ederek Belediye Başkanı Ali Dede Savaş'tan ilçede yapılan çalışmalar ve yürütülen projeler hakkında bilgi aldı.

Evciler İlçesi "Doğalgaz Hizmet Alım Töreni" ne katılan Vali Yiğitbaşı törenin ardından vatandaşlarla ve ilçenin kadınları ile bir süre sohbet etti.


BASIN BÜLTENİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum