Güçlendirme kararını kim verdi?

Güçlendirme kararını kim verdi?
15 Şubat 2021 - 16:46
Afyonkarahisar’ın eğitim çınarlarından biri olan Yeşilyol’da bulunan Şemsettin Karahisari Ortaokul tadilat güçlendirme işi arap saçına döndü. Afyonkarahisar İl Özel İdaresi tarafından depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle güçlendirilmesi için rapor düzenlendi. Buna göre okulun çeşitli katlarından taşıyıcı kolonlarından karot denilen numuneler alındı. Bunun üzerine İGM 21 Temmuz 2020 tarihinde Güçlendirme ihalesi açtı. İhaleye göre iş 250 günde teslim edilecek. Tadilat için ise ne karada ödeme yapılacağı konusu cevap bulamadı. Özel İdare ve İlgili Vali yardımcısı bu konudaki soruları cevapsız bıraktılar.

Şemsettin Karahisari Ortaokulu 1966 yılında yapılmış 55 yıllık yaşlı bir bina. Bu yaşlı binanın 58 dersliğinde Afyonkarahisar’ın 1606 öğrencisi öğrenim görürken, 100 öğretmeni derslere giriyor. Bu yaşlı ama birçok değerli insanın yetişmesini sağlayan Şemsettin Karahisari Ortaokulu için işin uzmanları böylesine bir binada güçlendirme ve tadilat yapılmaz. Yapılırsa çok büyük bir hata olur. Olması gereken yıkılıp yeniden yapılmasıydı. Bu okula güçlendirme kararını kimler vermiş, o komisyonda kimler var ve iş tecrübeleri, teknik bilgileri nedir? Bu işin uzmanı odalar var o odalardan uzman görüşü alınmış mı? gibi bir çok sorular sorulmaya başlandı.

Her ne kadar ne kadara ihale yapıldığı açıklanmasa da güçlendirme inşaatı için 4 ila 5 milyon liraya verildiği tahmin ediliyor. İhaleyi alan firma Beyazhan İnşaat ve sahibi Ferhat Durmuş ve ekibi Ekim ayında işe başladılar. Şemsettin Karahisari Ortaokulunun yaşlı duvarları, kolonları tamamen kazındı. Kazınmakla da kalmayarak kolonlar dışında duvarlar sökülerek bina çırılçıplak bir hale getirildi. Oysa belli bir süreden sonra duvarlarında taşıyıcı özelliği olduğunu hiç kimse akıl edemedi. Duvarların sökülmesiyle birlikte yapılan güçlendirme çalışmasında sıkıntılar oluşmaya ve yaşlı taşıyıcı kolonlardan ses gelmeye başladı.

Bunun üzerine Afyonkarahisar İl Özel İdaresi ekipleri 30 Aralık 2020’de Şemsettin Karahisari Ortaokulu’nda yeniden bir demir çekme testi yaptı. Çekme testi sonrasında kolonlarda çatlamaların oluştuğunu tespit ederek işi durdurdu. Oysa yine çok büyük bir hata yapılmıştı. 55 yıllık yaşlı bir binaya asla yapılmaması gerek işlem yapılmıştı. Olayı şöyle anlatsak daha içi özetlemiş oluruz. 55 yaşındaki bir adamının bacağına bir ekmek bıçağı sapladığınızı düşünün ve o kişinin ayakta kalmasını beklemek gibi bir şey. Yaşlı bina yapılan çalışmalara dayanamayacağını haykırıyordu adeta. Uzmanlara göre “çekme testi yaşlı bir binaya yapılmaz. O ancak yeni yapılan binalarda uygulanır. En büyük hatalardan birisi budur. Ya da bu şekilde söylenerek yapılan yanlış bir uygulamaya kılıf uydurmaya çalışılıyor” açıklaması yapıldı.     

Yarın konunun uzmanları ne diyor?
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum