Bu adamlar çıldırmış olmalı!

İki çılgın dağcı kafadarın tehlikeli kaya tırmanışı tam 19 gün sürdü. Çılgın ikili iplere asılı olarak uyudular, yediler, içtiler ve hatta çişlerini bile bu şekilde yaptılar. İşte o sıra dışı maceranın hikayesi. 

Bu adamlar çıldırmış olmalı!
10 Şubat 2021 - 20:33 - Güncelleme: 10 Şubat 2021 - 23:20

İki çılgın dağcı kafadarın tehlikeli kaya tırmanışı tam 19 gün sürdü. Çılgın ikili iplere asılı olarak uyudular, yediler, içtiler ve hatta çişlerini bile bu şekilde yaptılar. İşte o sıra dışı maceranın hikayesi. 

Tommy Caldwell ve Kevin Jorgenson ‘Dawn Wall’ El Capitan zirve kutlaması. Yosemite’nin Şafak Duvarı “Dawn Wall”  Tommy Caldwell ve Kevin Jorgeson ilk serbet tırmanış ile zirveyi yaptılar. 19 gün, 32 ip boyu, 1000 metre tırmanan çılgın ikili başarılarını şöyle açıkladılar, “İyimserlik, Azim, Özveri ve Büyük Hayal kurmanın Önemi”

Yosemite Milli parkındaki El Capitan müthiş granit duvarı ile tüm tırmanıcıların hayalini süsler. El Capitan’ın duvarında yaklaşık 100 tırmanış rotası çeşitli zikzaklar yapar. Bunların ancak 13’ü serbest tırmanılmıştır. Salathe Duvarı, 1988 yılında, Todd Skinner ve Paul Piana tarafından serbest tırmanılarak bir ilk olmuştu. Yıllar geçtikçe, yeni bir serbest tırmanış rotası oluşturmak için dünya çapında birçok dağcı, tırmanıcı önemli çabalar sarf etmişlerdir. 

Sakatlık projeyi erteledi 

Tommy Caldwell, bunlar içinde ancak bir istisna olabilir. O serbest tırmanılan 13 rotanın 11’ini tamamlamış ve hatta 24 saat içinde 2 rotayı tamamlayarak El Capitan’a çıkmayı başaran ender tırmanıcıdır. Kevin Jorgeson ise aslında bir bouldering uzmanı ve  high bouldering tırmanan bir tırmanıcıdır. Her iki tırmanıcı da son 5 yılını El Cap’ ta Dawn Wall da rota açmakta geçirdi. Bu arada 2011 de Jorgeson’un düşmesi ve sakatlanması ile projeye ara verilmek zorunda kalındı.

2013’te Caldwell in yine tırmanışta kaza geçirmesi ile kaburgasının kırılması projelerine 2. büyük ara vermelerine neden oldu. Aynı zamanda yerel idare tarafından da El Capitan tırmanışa kapatılınca da Dawn Wall projesi 2014 sonlarına ve nihayetinde 2015 Ocak ayına kadar sarktı.

El Capitan ‘Dawn Wall’ Caldwell-Jorgenson rotası

Jorgenson, Caldwell’in en iyi ortağı oldu ve 2009’dan itibaren tüm El Cap tırmanışlarında yanında oldu. Dawn Wall’daki ortaklar bunun semeresini’de birlikte aldılar. 

Tırmanış:

27 Aralık 2014’te tırmanışa başlayan ekibin kampları 3 adet (portaledge) askı çadır istasyonu idi. Ve hiç aşağı inmeden serbest tırmanarak burayı tamamlayacaklardı. Arkadaşları birkaç günde bir aşağıdan su, yiyecek ve hafıza kartlarını getirdiler. Toplam 32 ip boyu ve yaklaşık 1000 metrelik bir rota ip boylarında düşmeden tırmanılacaktı. Zorluk derecesi 5.12 b- 5.14 d (VIII+/XI) olan  granit bir duvar..

19 gün süren tırmanışın sonunda 15 Ocak 2015’te zirveye ulaştılar dostları zirvede onları şampanya ile bekliyordu. Caldwell bunu azim, özveri, iyimserlik ve büyük hayal kurmak diye özetledi. Çılgın ikili iki kez sakatlanmalarına ve projenin ertelenmesine rağmen yılmadan denemeye devam ettiler. Ve zirveye çıkarak inanılmaz bir başarı elde ettiler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum