Haber,Güncel Haberler, Son Dakika Haberleri, Türkiye, Dünya, Politika, Ekonomi, Finans, Döviz, Borsa, Spor, Futbol, siyaset, Sağlık, Kültür Sanat, Müzik, Sinema, Magazin, Moda, Bilim Teknoloji, Köşe Yazıları, Tatil, Hava Durumu, TV, Canlı Yayı" />

DERMATOLOJİDE LAZER KULLANIM ALANLARI

Dermatolojide Lazerler ve Kullanım Alanları" konulu konferans, Atatürk Kültür Merkezi Ahmet Tunçer Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

01 Haziran 2012 Cuma 18:46
AKÜ Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Seval Doğruk Kaçar tarafından verilen konferansta, lazerin tanımı ve dermatolojide kullanımı ile ilgili bilgiler verildi. Yrd. Doç. Dr. Kaçar, şunları kaydetti:

''Monokromatik, tutarlılık ve yoğunluk açısından lazer ışığı, basit görünebilir ışıktan farklıdır. Monokromatik, lazer ışığının tek bir dalga boyunda, diğer bir deyişle, özelleşmiş dar bir dalga boyunda, tek renk olduğunu ifade etmektedir. Bu, dokulara daha kolay emilim sağlıyor. Lazer ışığı tutarlıdır. Lazeri düz tuttuğunuzda, enerjide bir kayba uğramaz. Basit görünür ışıkta ise, geniş bir dalga boyu vardır ve tutarsızlık gösterir. Lazer, hedef dokuda dışarıya yansıyabilir, dokunun içinde dağılım yapabilir, dokudan direk geçebilir ya da emilebilir. Emilim, olduktan sonra kromofom denilen renk element maddeler tarafından alınır ve kromoforların absorbe ettiği maddeler, enerjiyi ısı enerjisine çevirerek, içinde bulunduğu dokuyu tahrip eder. Lazerde deriyi soğutmak da önemlidir. Özellikle epidermal melanin yani, derinin üst tabakasındaki melaninde emilim olursa, beklenmeyen yan etkiler olabilir. Bu yüzden deriyi soğutmak gerekir.

Lazerin dermatolojide geniş kullanım alanları vardır. Temelde damarsal lezyonların tedavisi, lekelerin tedavisi, epilasyonda ve cilt yenilemenin yanı sıra dermatolojik hastalıklarda da kullanılıyor. Damarsal lezyonlarda, özellikle, doğum lekelerinin, yüzdeki ve bacaklardaki kıl damar çatlaklarının tedavisinde, iyi huylu damarsal tümörlerin tedavisinde kullanılıyor. Atımlı boya lazerler (PDL), doğum lekeleri ve damar çatlaklarında en sık kullanılan ve bugün için en etkili lazerlerdendir. Yan etkileri, nadir ve geçici olup, boya lazerlerin başarılı sonuçları vardır.''

Konferans, Yrd. Doç. Dr. Seval Doğruk Kaçar'ın konuşmacıların sorularını yanıtlamasının ardından sona erdi.
Yükleniyor...

Simay Emaye - Mutfaklarınız Simay'la Parlayacak!