Haber,Güncel Haberler, Son Dakika Haberleri, Türkiye, Dünya, Politika, Ekonomi, Finans, Döviz, Borsa, Spor, Futbol, siyaset, Sağlık, Kültür Sanat, Müzik, Sinema, Magazin, Moda, Bilim Teknoloji, Köşe Yazıları, Tatil, Hava Durumu, TV, Canlı Yayı" />

DİNAR'DAN HABERLER

Dinar' dan haberler.

13 Aralık 2012 Perşembe 12:14
Dinar Belediyesinde köy muhtarları ile mücavir alan toplantısı
Dinar Belediyesinde tertiplenen toplantıya; Bülücalan, Çobansaray, Çakıcı, Tekin, Tugaylı, Yaka Köy muhtarları, azaları ve ihtiyar heyetlerini katılımı ile yapılan toplantıda Başkan Saffet Acar, köylerin Dinar Belediyesi mücavir alana girmesi ile neler kazanacaklarını ve ne gibi avantajları olduğunu anlattı.
Belediye Şehircilik ve İmar Müdürü Mestan Gürgün ve Harita Teknikeri Ercan Karagöz ise mücavir alan ile ilgili sorulan soruları yanıtladı. Köylerin belediye mücavir alanına girmeleri için köy ihtiyar heyet aldıkları kararları Belediye Başkanı Acar’a getireceklerdir.Dinar Haydarlı Belediyesi kapanmaktan kurtuldu
Afyonkarahisar'ın Dinar İlçesine bağlı ve Çöl Ovası olarak adlandırılan bölgenin en eski yerleşim birimlerinden olan Haydarlı Kasabası yine Dinar’a bağlı Ocaklı Köyü’nü yapılan referandum ile birlikte kendi bünyesine katarak nüfusunu 2051’e taşıdı.
Gerçekleşen girişimler sonucunda kapanmaktan kurtulan yılların belediyesi kapanmaktan hızlı bir şekilde kurtuldu.
Haydarlı Belediye Başkanı Osman Över, Ocaklı köyü seçmen sayısının bir fazlasının oyu ile referandum yapmak üzere Dinar Kaymakamlığına başvurduklarını söyledi.
Över, “Ocaklı Köyü’nün Haydarlı Kasabasına bağlanmasının vatandaşlar tarafından istenilip istenmediğini öğrenmek için Kaymakamlığımıza başvurduk. Daha sonra Afyonkarahisar Valiliğine başvurduk, resmi yollarla yapılan referandumun sonucunun bize bildirilmesini talep ettik. 18 Kasım 2012’de yapılan referandum ile birlikte Ocaklı Köyünden bağlanılması yönünde 139 evet oyu, 12 Hayır oyu çıktı. Seçim sonuçlarını ilçe seçim kuruluna yetiştirdik, daha sonra resmi yazımızı alarak 22 Kasım’da Ankara Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne bildirdik. Bu sayede nüfusumuz 2051’e ulaştı ve Haydarlı Belediyemizi kapanmaktan kurtardık” dedi.
Büyük uğraşlar sonucunda kapanmaktan kurtulan Haydarlı Belediyesi Kasabada da büyük bir sevinçle karşılandı.
Haydarlılı vatandaşlar kasabada bir adet un fabrikası, 30 yataklı Devlet Hastanesi, PTT, Çok Programlı Lise, Yatılı Bölge İlkokulu ve altı mahallesi olan Haydarlı Kasabasının kapanmasının normal şartlarda hiç de uygun olmayacağını yapılan girişimleri taktir ederek kapanmaktan kurtulan belediyelerine sonuna kadar sahip çıkacaklarını belirttiler.Acar “ Elimizde kavşaklarla ilgili belge yok”
İlçenin gündemini uzun süredir meşgul eden Suçıkan Kavşağı ve diğer kavşaklar konusunda Karayolları 13. Bölge Müdürlüğüne, Belediye İmar Planına uygun yapılması talebini belirtir resmi yazıya cevap geldi. Karayollarından gelen cevapta, Genel Müdürlüğün belirlediği proje uygulanacaktır denildi.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar, Sadece Suçıkan Kavşakla ilgili değil diğer bütün kavşaklarla ilgili genel bir yazının Karayollarına yazıldığını söyledi.
“Bütün kavşaklarla ilgili Belediye İmar Planına uygun olarak düzenlemelerin yapılmasını talep ettik" diyen Başkan Acar sözlerine şöyle devam etti: "Bu yazımıza karşılık karayolları kendi planladıkları projeyi yapacaklarını bildirdi. Dinar Belediyesi olarak bizim elimizde onaylı projenin ne olduğuna dair hiçbir belge yok. Bizim bildiğimiz, Suçıkan, Opet ve Dörtyol Kavşaklarının kapatılacak olmasıdır. Opet kavşağındaki ve Camlı Köşk Kavşağındaki trafiği azaltmak için Özyuvam’dan ana yola bir yol açtık. Ancak karayollarının planında bu kavşağında kapatılması söz konusudur” şeklinde konuştu.
Aylardır devam eden Suçıkan Kavşağının kapatılması konusuna bu sefer de opet Kavşağının kapatılması eklendi. Karayollarının kendi projesinde yer alan planlamaya göre yılların şehir merkezi kavşağı da kapatılıyor.
Bu düzenlemeye vatandaşlardan da tepki geldi, Opet kavşağının kapatılması durumunda trafik yoğunluğunun Camlı Köşk Park Kahvesi önünde bulunan kavşağa yükleneceğini ifade ettiler.
Şehir merkezini ikiye bölen anayolun kuzey kısmında yer alan bölgede ikamet eden vatandaşların özellikle hastaneye gitmeleri yönünde büyük sıkıntıların yaşanacağı, özellikle acil sağlık sorunlarında hastaneye erişimin zorlanacağı yönünde iddialar da gündeme taşındı.
Opet kavşağının kesinlikle kapanmamasını isteyen vatandaşlar yetkililerden bu tepkilerini değerlendirmesini istediler.
  (yeha)
Anahtar Kelimeler: Dinar', Dan, Haberler
Yükleniyor...

Simay Emaye - Mutfaklarınız Simay'la Parlayacak!