Haber,Güncel Haberler, Son Dakika Haberleri, Türkiye, Dünya, Politika, Ekonomi, Finans, Döviz, Borsa, Spor, Futbol, siyaset, Sağlık, Kültür Sanat, Müzik, Sinema, Magazin, Moda, Bilim Teknoloji, Köşe Yazıları, Tatil, Hava Durumu, TV, Canlı Yayı" />

AKÜ İSLAMİ İLİMLER FAKÜLTESİ DEKANLIĞINA YENİ ATAMA

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) bünyesinde 28405 Sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 2012/3527 Sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla resmen kurulan İslami İlimler Fakültesine, Prof. Dr. Remzi Kaya Dekan olarak atandı.

05 Ocak 2013 Cumartesi 15:46
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 1906-57076 sayılı yazısına istinaden 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 16. maddesinin (a) fıkrası gereğince AKÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanlığına atanan Prof. Dr. Remzi Kaya, dekanlık görevine atanmasının ardından ilk olarak AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak'ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette, AKÜ İslami İlimler Fakültesinin, en önemli fakültelerinden biri olması için çalışacaklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Solak, Prof. Dr. Kaya'ya AKÜ ile ilgili bilgiler verdikten sonra yeni görevinin hayırlı olmasını diledi. Prof. Dr. Kaya da, iyi niyet dileklerinden dolayı Rektör Prof. Dr. Solak'a teşekkür etti.

Makam ziyaretinin ardından Rektör Prof. Dr. Solak ile Dekan Kaya, beraberinde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Çonkar, AKÜ Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Hilmi Uçan, Rektör Danışmanı ve Bolvadin Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Tuğrul Kandemir, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Şuayip Özdemir, Genel Sekreter Yardımcıları Doç. Dr. Kenan Çağan ve Abdulah Aydoğan ile AKÜ İslami İlimler Fakültesi Sekreteri Mustafa Akyüz'ün yer aldığı heyet eşliğinde İslami İlimler Fakültesi binasında incelemelerde bulundular.

Prof. Dr. Remzi Kaya, 1956 yılında Balıkesir ili, Dursunbey ilçesi Sağırlar Köyü'nde doğdu ve ilk tahsilini burada tamamladı. Daha sonra Dursunbey Kur'ân Kursu'nda hıfzını bitirdi. İstanbul Çarşamba İmam Hatip Lisesi (1970-1973) ve Edirne İmam-Hatip Lisesinden (1976-1977), 1981'de de Bursa Yüksek İslâm Enstitüsünden mezun oldu. 1984 yılında Uludağ Üniversitesi İlâhiyat Fakültesinin açmış olduğu, Kur'ân-ı Kerim Öğretim Görevliliği imtihanını kazanarak, aynı fakültede göreve başladı. 1986'da yüksek lisansını, 1993'de doktorasını tamamladı. 1994 yılında Yrd. Doç, 2000'de Doçent ve 2005 yılında Profesör oldu oldu. 1996-1997 ve 2003-2004 öğretim yıllarında Türkmenistan Mahtum Kuli Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde görevde bulundu. Evli ve dört çocuk babası olan Kaya'nın yayınlanmış çok sayıda eser, makale ve tebliği bulunmaktadır.

(yeha)
Yükleniyor...
Yorumlar yüklenirken lütfen bekleyiniz...

Simay Emaye - Mutfaklarınız Simay'la Parlayacak!