Haber,Güncel Haberler, Son Dakika Haberleri, Türkiye, Dünya, Politika, Ekonomi, Finans, Döviz, Borsa, Spor, Futbol, siyaset, Sağlık, Kültür Sanat, Müzik, Sinema, Magazin, Moda, Bilim Teknoloji, Köşe Yazıları, Tatil, Hava Durumu, TV, Canlı Yayı" />

ACİL ÇAĞRI NUMARALARININ 112'DE BİRLEŞTİRİLMESİ ÇALIŞMALARI

Polis, jandarma, ambulans ve itfaiyenin de aralarında bulunduğu çeşitli kurumlara ait acil yardım telefonlarının "112" çatısı altında birleştirilmesi çalışmaları kapsamında Afyonkarahisar 112 Acil Çağrı Merkezi'nin gelecek yılın nisan ya da mayıs...

30 Kasım 2012 Cuma 08:56
Polis, jandarma, ambulans ve itfaiyenin de aralarında bulunduğu çeşitli kurumlara ait acil yardım telefonlarının "112" çatısı altında birleştirilmesi çalışmaları kapsamında Afyonkarahisar 112 Acil Çağrı Merkezi'nin gelecek yılın nisan ya da mayıs ayında hizmete gireceği bildirildi.

Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Ahmet Ertürk,  yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'ne (AB) uyum süreci kapsamında Türkiye genelindeki çeşitli acil çağrı numaralarının tek çağrı numarası altında toplanacağını belirterek, farklı ihbarlar için birçok numaranın ezberlenmesine gerek kalmayacağını söyledi.

Polis, jandarma, ambulans ve itfaiyenin de aralarında bulunduğu çeşitli kurumlara ait acil yardım telefonlarının, "112" çatısı altında birleştirileceğini anlatan Ertürk, şöyle konuştu:

"Afyonkarahisar'da bunun gerekli alt yapılarının oluşturulması çalışmalarımız devam ediyor. 2013 yılının nisan ya da mayıs ayında açılması planlanan 112 Acil Çağrı Merkezi'nde öncelikli çalıştırılacak kişiler yabancı dil bilenler olacaktır. İl Afet Acil Durum Müdürlüğü'nün hemen yakınında 1 milyon liraya mal olan bir inşaat yapılıyor. Binanın içine kurulacak olan teknik cihazlarla birlikte Afyonkarahisar'daki 112 Acil Çağrı Merkezi yaklaşık 12 milyon liraya mal olacak. Yaklaşık 75 kişinin görev yapacağı merkezde yabancı dil bilenlere öncelik tanınacak."

-"Mevcut kısa numaralar bir anda kalkmayacak"-

Polis, jandarma ve itfaiye ile birlikte bu merkeze bağlanacak diğer kurumlara ait kısa numaraların ilk etapta kaldırılmayacağını anlatan Ertürk,

"Burada yine bir görevli bulunacak. Vatandaş '112'ye tam olarak alıştıktan sonra diğer kısa numaraların kaldırılması söz konusu olacak. Ayrıca, Aksaray, Burdur, Denizli, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Niğde ve Mersin'de de acil çağrı numaralarının '112' altında birleştirilmesi için çalışmalar yapılıyor" diye konuştu.

(sondakika.com)
Yükleniyor...

Simay Emaye - Mutfaklarınız Simay'la Parlayacak!